Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Dişlerimiz; beslenme, konuşma, yutkunma gibi hayati fonksiyonları gerçekleştirir. Sağlıklı dişlerin temeli ise neredeyse bebeklik döneminden atılmaya başlar. 6-8 aylarda alt üst kesici dişler sürmeye başlar. Daha sonra her altı aylık periyotlarda bir grup dişin sürmesi ile üst dişlerin sürmesi 2.5-3 yaş civarında tamamlanır. Süt dişleri, 6-8 yaşına gelindiğinde yine ilk olarak alt ve üst kesici dişlerin sallanıp, düşmesi ile yerlerini sürekli dişlere bırakır. Süt dişlerin tamamının düşüp sürekli dişlerin çıkması yaklaşık 12 yaşına kadar devam eder.

Çürük, uzun süre iyi fırçalanmayan dişlerin üzerine yerleşen mikroorganizmaların sebep olduğu bir olaydır. Çürükten korunmanın en etkili yolu elbette düzenli ve özenli diş fırçalama alışkanlığıdır.

Süt dişlerinin her biri altından gelmekte olan sürekli dişe yer hazırlar. Bu nedenle çürük sebebiyle zamanından önce çekilen süt dişleri ileride dişlerde çapraşıklık yani ortodontik problem oluşmasına sebep olabilirler. Bu sebepten dolayı süt dişlerine pedodontistimiz tarafından yapılan amputasyon ve/veya süt dişi kanal tedavisi ile hem hastamızın ağrısı kesilir, hem de süt dişi çekilmeyerek ileride oluşabilecek ortodontik sorunların önüne geçilmiş olur.

  • Düşme zamanından önce çekilen süt dişleri, alttan gelmekte olan kalıcı dişlerin bozulmasına neden olur ve ilerde çapraşıklık ortaya çıkabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için bir süt dişi çekilince kalıcı diş gelene kadar ağza bir YER TUTUCU yapılması gereklidir.
  • Kalıcı dişler, süt dişlerininrehberliğinde sürerler ve süt dişleri ne kadar sağlıklıysa kalıcı dişler de o oranda sağlıklı olurlar.
  • İlk kalıcı dişler; 6 yaşında, diş arkının arka tarafında çıkan 6 yaş azı dişleridir.
  • Erken çekilen süt dişleri kalıcı dişlerde çapraşıklığa neden olabilirler
  • Süt dişlerinde de çürük nedeniyle abse oluşabilir ve bu abse daha sonra sürecek kalıcı dişlerde yapısal bozukluk ve lekelenmelere sebep olabilir.
  • Çocuğunuzun dişleri diş hekimleri tarafından yapılacak fissür örtücü ve fluorid uygulaması ile çürüğe karşı yapısal olarak güçlendirilebilir.

Tüm Tedavilere Göz Atın

Tüm Tedaviler

Randevu Almak İçin Bize Ulaşın

Bize Ulaşın