Ortodonti Tedavisi

Gömük diş, sinüs tabanının kaldırılması, implant uygulamaları, ileri cerrahi yöntemler kullanılarak çekimi yapılan dişler, çenelerdeki kistin uzaklaştırılmasıyla ilgilenilir.

Diş Çekimini Gerektiren Nedenler:

  • İleri derecede kemik kaybı
  • Kanal tedavisiuygulanamayacak kadar büyük çürük ya da kök ucu lezyonu
  • Çene darlığınedeniyle ortodontik  amaçlı
  • Gömük dişler
  • Başarısız kanal tedavisi tekrarlarında

Gömük Dişler:

Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere ” gömük dişler ” denir.

Bu dişler kısmen sürmüş de olsa ( yarı gömük ) çekimleri daha uygundur. Çünkü gıda birikimine bağlı olarak, etraflarındaki dişetinde iltihaplanmaya, söz konusu dişte ya da komşu dişlerde çürüğe ve ağız kokusuna, mevcut dişlerde çapraşıklığa sebep olurlar. Henüz sorun oluşturmadan önlem amaçlı çekimleri önerilir.

Hiç çıkmamış gömük dişlerin de ( tam gömük ), etraflarındaki dokularda kist, tümör gibi patolojik oluşumlar gelişebileceğinden, komşu dişlerin köklerinde basıya bağlı kök erimelerine neden olabileceğinden çekimleri önerilir.

 

Sinüs Tabanının Yükseltilmesi:

Üst çenemizin hemen üzerinde, azı dişlerimizle üst komşuluk ilişkisindeki anatomik boşluklara  maksiller sinüs adı verilir. Ses oluşumu ve kafa ağırlığının azaltılması gibi görevleri üstlenen bu boşluklar, kimi zaman aşağıya doğru sarkarak kemik hacminde kayıplara neden olurlar. Bu kemik kayıpları doğal bir fizyolojik süreç olarak görülebilir ancak dental implant tedavisine başlayacak bir hasta için sorun teşkil eden bir duruma dönüşür. Üst çenede arka bölgede genellikle azı dişlerin kaybından sonra dişlerin kaybedildiği bölgede kemik erimesine bağlı olarak kemik yüksekliğinde ciddi bir azalma gözlenmektedir. Dişlerin kaybedildiği ve kemik yüksekliğinin azaldığı bu bölgenin implantlarla yeniden dişli hale getirilebilmesi için bölgedeki kemik yüksekliğinin artırılması gerekmektedir bunun için yapılan işleme sinüs lifting ( sinüs tabanının yükseltilmesi) adı verilmektedir. Sinüs lift işlemi implant cerrahisinden önce gerekli durumlarda sıklıkla yapılan bir operasyondur.

Kist Cerrahisi:

Dişlerin köklerinde veya çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde gelişebilen normalin dışındaki patojen yapılara kist denilir. Kist cerrahisi zorunlu bir işlem olup sadece ilaç kullanımı ile ne yazık ki iyileşme sağlanamamaktadır. Bu nedenle çene cerrahları tarafından sınırları belirlenip bulundukları bölgeden çıkarılmaları gerekmektedir.

 

Kist operasyonları zamanında yapılmaz ve kist uzun zaman çene içerisinde kalırsa çene kemiğinde ciddi deformasyonlara neden olabilmektedirler. Bu nedenle tespit edilen kistlerin en kısa sürede çene cerrahı tarafından cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir. Cerrahi işlemden sonra düzenli aralıklarla kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bu şekilde kistin neden olduğu kemik kaybının iyileşme süreci izlenmelidir.

Tüm Tedavilere Göz Atın

Tüm Tedaviler

Randevu Almak İçin Bize Ulaşın

Bize Ulaşın