Ortodonti Tedavisi

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan bir branştır. Dişin mine ve dentin tabakalarının altında ”pulpa” olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bir bölüm vardır. Dişin kronunda ”pulpa odası” adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin sinirinin alınarak, kanalların sterilize edilip ardından doldurulması gerekir.Diş hekimliğinde endodonti dişin kök kısmıyla ilgilenen bölümüdür.dişin kök kanal tedavisi yapılması aşamasıdır.

Dişlerin çürümesi ve müdahale edilmemesi sonucu dişin canlı kısmının etkilenmesi vedişin içindeki sinirlerin(damar paketleri) enfekte olması ile ihtiyaç duyulur. Hastaya şiddetli orta ya da hiç ağrı vermeden dişin canlılığını yitirmesi  kök kanalının iltihaplı bir duruma geçmesiyle devam eder.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalara lokal anestezi yapılarak müdahalede bulunulduğu için çoğu zaman ağrı hissedilmeden tedavisi tamamlanır. Dişin açılıp çürük kısmın temizlenip kök kanallarını enfekte olan dokudan arındırılıp tedavi yapılması gerekir. Dişin canlılığı korunduğu aşamada ise tek seansta bitebilen kanal tedavisi gerekli duyulduğunda iki ya da daha uzun seanslarda da bitirilebilir. Hasta tedavisi sonrası 1,2 gün alışma döneminden sonra sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir.

Kanal Tedavisi Tekrarı Nedir?

Yapılan kök kanal tedavilerinin rutin diş hekimi kontrollerinde bakılması kök uçlarında yeniden lezyon varlığının bulunması ya da abse,şişlik,ağrı vermesi sonucu kök kanal tedavisinin yenilenmesi kısmıdır. Hastanın dişini kurtarmak amacı ile yapılan tedavi iki seansta yenilenir.

Tüm Tedavilere Göz Atın

Tüm Tedaviler

Randevu Almak İçin Bize Ulaşın

Bize Ulaşın